sobota 8. ledna 2011

Tepelné čerpadlo a topení

Tepelné čerpadlo je bezobslužný systém pro vytápění nemovitostí, který nabízí řadu výhod. Pro rodinné domy jsou tepelná čerpadla výborné řešení jako centrální zdroj tepla pro topení i ohřev užitkové vody.

Nízká cena vytápění je dána poměrně vysokou účinností tohoto zdroje tepla. Návratnost ceny za pořízení tepelného čerpadla je okolo 6 let. Zatímco ostatní zdroje tepla energii pouze spotřebovávají, tak tepelná čerpadla si na sebe časem mohou vydělat, a pak majiteli šetří finance.

Princip funkce – V přírodě se nachází prakticky nevyčerpatelné množství tepla. Tepelné čerpadlo koncentruje teplo, které odčerpá z okolní přírody a využívá ho k topení v domě.

Jaké jsou typy tepelných čerpadel?

Tepelná čerpadla vzduch voda

Oblíbený tep tepelného čerpadla určený k vytápění a ohřevu vody. Zdrojem tepla je venkovní vzduch. Tepelné čerpadlo lze instalovat do kotelny a vzduch přivádět a odvádět pomocí potrubí. Při nedostatku místa můžeme zvolit venkovní instalaci.

Tepelná čerpadla země voda

Teplo tepelné čerpadlo získává ze země. V zemi je uložena hadice s chladivem, které odebírá teplo. Varianty zemního vedení jsou dvě: zemní kolektor a vrt. Zemní kolektor je výkop, který může zaujímat poměrně vekou plochu, proto je zapotřebí mít k dispozici vlastní pozemek. Podmínkou je uložení vedení do minimálně nazámrzné hloubky. Vrt lze provést tam, kde není velká plocha vlastního pozemku. Jeho hloubka souvisí s požadovaným výkonem tepelného čerpadla a řádově jsou to desítky metrů.

Tepelná čerpadla vzduch vzduch

Odebírá teplo ze vzduchu a vytápí také teplým vzduchem. Vyrábí se v několika provedeních. Dělená konstrukce – k venkovní jednotce, která čerpá teplo je připojena jedna nebo několik vnitřních nástěnných jednotek (pro každou vytápěnou místnost), které vytápí.

Centrální
– k tepelnému čerpadlu jsou přivedeny vzduchové rozvody, které rozvádí teplo do jednotlivých místností

Tepelná čerpadla voda voda

Podobný typ jako země voda. Teplo získává z vody. To je studna nebo vrt na vodu. Voda protéká tělesem tepelného čerpadla a využívá teplo k vytápění domu.

www.tepelne-cerpadlo.com

Žádné komentáře:

Okomentovat